Mangold

V květnu jsem k svátku dostala semínka mangoldu, protože všichni ví, že jsem blázen do kytiček a ráda se rejpám v zemi a neustále něco pěstuji. Vysela jsem je na chatě do záhonku a úplně jsem na ně zapomněla. Tento víkend jsem plela záhonek a koukám, co mi to tam roste. Mangold. Pár sazeniček jsem si přepíchala do květináčků a vezmu si je do Prahy do květináče na balkon a ostatní jsem vyjednotila a přepíchala do volné půdy. Už se těším až budu sklízet první úrodu. Mangold je nenáročná a vytrvalá rostlina, takže je dost možné, že jestli sazeničky přes zimu nevymrznou, budu se těšit z úrody i další rok. A teď si pojďme něco říct o mangoldu:

Mangold nepatří mezi běžnou zeleninu našich zahrádek. Stojí však za to jej vyzkoušet. Jeho chutné listy i stonky plné vitamínů mají mnohostranné využití ve studené i teplé kuchyni. Je zeleninou vytrvalou, listy lze sklízet po více sezón.

Mangold plný vitamínů?

Mangold obsahuje řadu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Především je bohatý na vitamín C, ale najdeme v něm i vitamín B a provitamin A. Z minerálních látek pak obsahuje vápník, draslík, železo a hořčík.

Mangold a jeho uplatnění v kuchyni

Mangold můžete použít všude tam, kde špenát. Připravovat ho můžete taktéž například jako chřest. Hodí se především jako příloha k masu a rybě. Ovšem ke zvěřině – díky její výrazné chuti – vhodný není. Uplatní se také v různých zeleninových polévkách, přidat ho lze do slaných koláčů nebo si z něj připravte pesto na těstoviny. Zkusit můžete i místo jablkového závinu, ten mangoldový naslano. Mangold se také hodí do indické a orientální kuchyně. Dá se i zapékat – především s těstovinami a sýrem, se kterým skvěle ladí; platí ale, že podzimní sklizeň musíte vždy před použitím spařit horkou vodou a řapíky, které se konzumují také, oloupat. Jarní listy mangoldu se dají konzumovat syrové, zkuste je přidat například do salátů.

About

No Comments

Leave a Comment